slovenský hungarian english český polish Kórejský ženšen
 

Rôzne aktívne zložky

liečenie - ženšen

Kórejský ženšen obsahuje rôzne aktívne prvky

Hlavné zložky Kórejského ženšenu sú: uhľohydráty ako škrob a polysacharidy, panaxatriol, panaxadiol, panoquilon, panazin, ginsenin, protopanaxadiol, panacene, glukózu , fruktózu, kyselinu nikotínovú, riboflavin, tiamin a celulózu (60 - 70%). Obsahuje ale aj množstvo iných zložiek, ktoré ochraňujú pečeň a kyslé peptidy, ktoré sa správajú podobne ako inzulín. Kórejský ženšen má významnejšie fyziologické účinky v porovnaní s americkým, lebo obsahuje viacero nesaponinových zložiek.

Liečivé zložky Kórejského ženšenu

 Červený ženšenBiely ženšen
FarbaSvetlo červeno hnedé až gaštanovo hnedéBiele ako mlieko až svetlo žlté
SaponinObsahuje ginzenozídi - Rg (20R), Rg (20S)Obshauje malonyl-ginsenozid-Rd, Rb, Rc a Rd. Malonyl ginsenozídi sú rozpustné vo vode, nestabilné v teple a premenené na ginsenozídi teplom medzi 60 ~ 70°) počas procesu sušenia.
Kyslé Poly - sacharidy7 ~ 8 %2 ~ 3 %
ŠkrobŽelatinizovaný škrobNedotknutý škrob
EnzýmyVšetky neaktívneVäčšinou aktívne (cf:α-amylase, invertase)
Polyacetylén zložky0.6 ~ 1.0 mg/g0.1 ~ 0.2 mg/g
Melanoidin pigment
  • Melanoidin pigment o čosi väčšej molekulárnej veľkosti než biely ženšen
  • Obsahuje maltol, ktorý má antioxidačné účinky
Obsahuje viac prirodzené pigmenty než melanoidinový pigment
Aktivity odovzdávania vodíkaVysokáNízka
Inhibícia aggregácie krvných doštičiek
(zabránenie zrážanlivosti krvi)
VysokáNízka

 

Ženšenové saponíni, známe aj ako hlavná účinná látka Kórejského ženšenu, sa nazývajú ginzenozídy. V porovnaní so saponinmy z iných rastlín majú veľmi odlišnú chemickú štruktúru. V Kórejskom ženšene bolo identifikovaných 30 rôznych saponinov. Na základe ich chemickej štruktúry 19,10 a 1 saponinové zložky sú klasifikované do troch skupín: protopanaxadiol (PD), protopanaxatriol (Pt) a oleanane.

Celkový počet saponinových zložiek v Kórejskom ženšeni je 30 a to je omnoho viac ako v Americkom ženšene kde je 14 a ako v Čínskom ženšene kde je 15.


Príroda