slovenský hungarian english český polish Kórejský ženšen
 

Kórejský ženšen

ženšen

1. Panax Ženšen

Ženšen je liečivá rastlina, ktorá má schopnosť dlhodobo udržiavať fyzickú vitalitu a táto jej danosť je dlhodobo využívaná na celom ďalekom východe. Ruský botanik Carl Anton Meyer nazval ženšen menom "Panax" v roku 1843. Rodový názov Panax v gréčtine znamená "liečiaci všetko". Kórejský ženšen patrí medzi najkvalitnejšie a najefektívnejšie druhy ženšenov. V praxi zaužívané označenie "Kórejský ženšen" automaticky znamená ženšen najvyššej kvality. Príbuzné druhy ženšenu rastú v Severnej Amerike, Japonsku, Číne a Rusku, ale od Kórejského sa líšia morfológiou a zložením. Kórejský ženšen alebo Panax ženšen patrí do rodiny Araliaceae a k druhu Panax, ktorý pozostáva zo šiestich poddruhov.

Metodológia Englerovej systematickej botaniky:

  • Embryophyta Siphonogama
  • Angiospermae
  • Dicotyledoneae
  • Archichlamydeae
  • Umbellales
  • Rodina Araliaceae
  • Genus Panax

Kórejský ženšen (označovaný C.A.Meyerom ako Panax ženšen ) a ďalších 5 Panax druhov.

Od dávnych čias sa v liečiteľstve využíval jedinne korejský ženšen, kým ostatné druhy Panax sa začali využívať len nedávno. Sibírsky ženšen napríklad vôbec nepatrí do druhu Panax, a v podstate len ťaží z popularity Kórejského ženšenu.

 

Charakteristika 6 druhov Panax:

Spoločné pomenovanie (Botanické meno)Počet lístkovZjav koreňaPôvod
Kórejský ženšen (Panax ginseng)5Ľudské teloKórea, Mandžusko
Americký ženšen (Panax quinquefolium)5Vretenový tvarSeverná Amerika
Sanči (Panax. notoginseng)7Malá mrkvaYunnan (Čína)
Bambusový ženšen (Panax japonicum)5bambusJaponsko, Yunnan
Trpasličí ženšen ( Panax trifolium)3guľovitýSeverovýchodná Amerika
Himalájsky ženšen (P. psedoginseng)5kupolovitýNepál

História Ženšenu

Geologické dôkazy: fosílie rastliny Panax sa našli v tretej geologickej vrstve - čo svedčí o existencii druhu panax už pred miliónmi rokov.

Ženšen patrí medzi najznámejšie byliny. Je najširšie uznávanou rastlinou užívanou v tradičnej orientálnej medicíne. Rôzne formy využitia ženšenu sa používajú na celom svete už viac ako 7000 rokov. Užíva sa najviac ako adaptogén - normalizátor fyzických funkcií organizmu (napr. na jednej strane má schopnosť znížiť vysoký krvný tlak, na strane druhej zvyšuje nízky krvný tlak). Je dôležitou zložkou liečiv tradičnej orientálnej medicíny, pre svoju schopnosť pôsobiť preventívne aj liečivo.

Koreň ženšenu sa volá "jin-chen" čo znamená "ako človek" keďže sa podobá tvaru ľudského tela. Domorodí Američania považovali ženšen za svoju najsvätejšiu rastlinu a pridávali ju k mnohým receptúram liečiv, aby ich urobili silnejšími. Koreň ženšenu prežije aj sto rokov. Ženšen obsahuje mnohé vitamíny (A, B6) a mineráli (napr. Zinok), všetko dôležité látky ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného a endokrinného systému. Saponíni sú prírodné látky podobné steroidom, ktoré dodávajú ženšenu charakter adaptogénu - a teda pomáhajú organizmu vyrovnať sa so stresom a čeliť jeho následkom. Majú priaznivý vplyv aj na nadobličky a zabraňujú ich zväčšeniu ( hypertrofii).

Prírodný pôvod Kórejského ženšenu

Geografické rozloženie Kórejského ženšenu:

Kórejský ženšen rastie prirodzene len v krajinách ďalekého východu a to len na troch jedinečných miestach medzi zemepisnými šírkami 33°- 48° Severne. V Kórei (32.31 - 43.2°), Čína a Mandžusko (43°- 47°), a v pobrežných provinciách Sibíri (40°- 48°).

2. Nadradenosť Kórejského ženšenu
    ( alebo Významné postavenie K Ž )

Tajomstvo pestovania

Aj dnes si Kórejčania chránia tajomstvo pestovania ženšenu rovnako ako kedysi si Číňania chránili tajomstvo chovu priadky morušovej a výrobu pravého hodvábu. Export živých rastlín z Korei je dodnes preto prísne zakázaný a ilegálny vývozca musí rátať s tvrdým postihom, až po trest smrti.

Pestovanie Kórejského ženšenu:

Prvý záznam o liečebnom využití ženšenu sa objavuje v "Shen-Numg Pen-Ts'ao-Ching" (Shen-Nung Pharmacopoeia, A.D. 456-536), v najčítanejšej knihe Orientálnej medicíny. Kniha Shi-Zhen Li - ho "Pen Ts'ao Kang Mu" (Encyklopédia Byliniek), naznačuje že ženšen bol pestovaný pre svoje účinky už od pradávna.

Pestovanie ženšenu je veľmi odlišné od pestovania iných plodín. Po pestovaní bylinky na jednom mieste, tam rastlinka ďalších 15 rokov znova nevyrastie. Pole musí byť veľmi pozorne vyberané, lebo úroda závisí od kvality pôdy a od jej polohy. Technika prípravy pôdy je veľmi náročná. Dvojročná príprava pôdy pozostáva napríklad z miesenia zeminy s čerstvými listami dubu. Sadenice ženšenu sa pestujú v špeciálne pripravenej zemine. Kórejský ženšen musí rásť v tieni bez prísunu umelých hnojív. V stručnosti povedané pestovanie ženšenu vyžaduje dodržiavanie tradičných prírodných poľnohospodárskych techník. Smer brázdy je určovaný buzolou smerom severovýchodne. Postavia sa tienidlá, aby zabránili priamemu slnečnému žiareniu. Korene sa zbierajú potom čo dorástli do maximálnej veľkosti ale dbá sa na vyvážený pomer medzi veľkosťou hlavy koreňa, hlavným koreňom a bočnými koreňmi.

Podnebie musí byť mierne a relatívne suché so štyrmi ročnými obdobiami. Teplotné rozdiely medzi dňom a nocou musia byť mierne. Pôda musí byť úrodná a dobre odvodnená s adekvátnym úhrnom zrážok okolo 1200 mm za rok. Pôda a vzduch musia byť čisté. Centrálna časť Kóreje je jediná oblasť na svete, ktorá plne vyhovuje týmto podmienkam. Kórejský pestovatelia ženšenu majú 1000 ročnú skúsenosť, ktorú odovzdávanú z generácie na generáciu pre pestovanie ženšenu, pričom nepoužívajú chemické hnojivá alebo iné znečisťujúce prvky.

Kórejský ženšen G&F je prírodný produkt zdravej výživy, ktorý nespôsobuje nijaké škodlivé alebo návykové následky aj pri dlhodobom používaní.


ženšen na trhu