slovenský hungarian english český polish Kórejský ženšen
 

Kórejský ženšen a športový výkon

Ako to funguje...

HISTÓRIA: Hovorí sa, že kvôli tomu, aby sa otestovala pravosť ženšenu, dve osoby kráčajú spolu, jedna s kúskom koreňa v ústach a tá druhá s prázdnymi ústami. Ak sa na konci piatich li (dve míle) ten s ženšenom v ústach necíti unavený, zatiaľčo ten druhý je udýchaný, je rastlina pravá.

Chinese Materia Medica, Dr. F. Porter Smith

ZLOŽKY ŽENŠENU: Koreň ženšenu obsahuje... viacero steroidných zlúčenín, ako napríklad panaxytriol. Steroid je chemická zlúčenina s rovnakou základnou štruktúrou ako pohlavné hormóny a hormóny kôry nadobličiek, ktorých najznámejšími príkladmi sú estrogén, testosterón, kortizón a DCA. Testosterón, mužský pohlavný hormón, sa nachádza v rôznych pomeroch v mužskom a ženskom tele a pôsobí ako prirodzené anabolikum. Podľa definície je anabolikum látka, ktorá buduje telesné zdravie tým, že reguluje spaľovanie energie. Vzhľadom k tomu, že sú steroidné zložky ženšenu štrukturálne tak podobné vlastným telesným anabolickým látkam, je určite veľmi pravdepodobné, že budú pôsobiť podobným spôsobom.

The Complete Book of Ginseng, Richard Heffern

ENERGIA: Medzi hlavné metabolické účinky ženšenu Panax patrí komplex javov, ktoré pôsobia na zvýšenie hromadenia energie v tele a spôsobujú zvýšenie svalového výkonu u ľudí až o 40%. Adaptogény tiež zvyšujú pracovný výkon a znižujú únavu v náročných podmienkach, ako sú drsné teploty a dlhé pracovné hodiny.

The Book of Ginseng, Sarah Harriman

ODOLNOSŤ: Niektoré z prvých výskumov týchto povzbudivých účinkov vykonával na myšiach profesor Brekhman, vedúci Ústavu biologicky aktívnych látok vo Vladivostoku. Navrhol plavecký test, aby zistil, či by ženšen mohol zvýšiť výdrž. Myši vložíme do vody, kde plávajú, kým sa nevyčerpajú. Môžu si oddýchnuť a potom plávajú druhýkrát. Profesor Brekham ukázal, že myši, ktorým bol podaný ženšen, boli schopné plávať takmer dvakrát tak dlho, kým sa vyčerpali. Rovnaký experiment zopakovali v mnohých častiach sveta, s rovnakým výsledkom. Európske laboratórium nedávno ukázalo, že aj keď sú myšiam podané dávky ženšenu podobné ako bežné ľudské dávky, rast ich výdrže je stále pomerne zrejmý. Účinok ženšenu je kumulatívny. Myši, ktorým je ženšen podávaný nepretržite po dobu jedného mesiaca, dokážu pravidelne plávať dvakrát dlhšie ako myši, ktorým ženšen podávaný nie je.

About Ginseng, Stephen Fulder, MA, PhD

KYSLÍK: Zamyslite sa na chvíľu nad základným faktom životného procesu , kde telo spaľuje potravu, aby získalo energiu, pričom vytvorí oxid uhličitý (CO2) a vodík (H2). CO2 vylučujeme pľúcami, keď vydychujeme a H2 sa zlučuje s kyslíkom, aby vytvorili vodu, ktorú vylučujeme močom a potom. O vodíku môžeme hovoriť ako o kladnom ióne, ktorý je pre telo rovnako zbytočný, ako prach, ktorý upcháva vnútorný mechanizmus stroja. Aby sa zaistilo normálne fungovanie tela, musí sa vodík odstrániť, ale na jeho úplné odstránenie je potrebné veľké množstvo kyslíka. Zlúčenina germánia (ktorá sa nachádza v ženšene) so silným dehydrogenačným účinkom nahrádza kyslík a zlúči sa s vodíkom, aby ho odstránila z tela. Získané laboratórne výsledky ukázali pozoruhodný pokles spotreby kyslíka bránicou a pečeňou... to jasne ukazuje, že zlúčenina pôsobí ako náhrada kyslíka v zlučovaní s vodíkom. ( Kórejský ženšen má najvyšší obsah organického germánia ).

Germanium, a Medical Godsend, Dr. Kazuhiko Asai